Ak už máme horúčku, nie je potrebné ju znižovať pretože zvýšená teplota zastavuje množenie baktérií. V prípade, že vystúpi na 39 °C použijeme studený zábal alebo čaj z malín, môžeme použiť mokré obklady a obklady z kapustných listov, aby ste predišli možným kŕčom z teploty. Len čo teplota klesne je potrebné dostatočne dlho oddychovať, prijímať tekutiny. Pri streptokokových a stafylokokových infekciách pijeme harmančekový čaj. Med pridávame do teplého, nie horúceho čaju. Vhodné je aj pitie cibuľového čaju. Pri teplote sú vhodné aj šťavy z citrusov, majú ochladzujúce účinky. Po prekonaní horúčky je potrebná ľahká strava, napríklad cesnaková polievka, kurací vývar (z domácich sliepok), šťavy z citrusov už potom nepijeme. Na syntézu glutationu je potrebná síra, konzumujeme preto potraviny, ktoré ju obsahujú – cibuľu, cesnak, hlúboviny, kuracie mäso.

Choroba je signál, že sme niečo zanedbali a niečo si nevšimli, náš zdvihnutý ukazovák. Veľa zdravia!

Horúčka je základný obranný mechanizmus tela proti patogénnym organizmom. Pri horúčke sa zrýchľuje metabolizmus, detoxikačná schopnosť tela, zvyšuje sa aktivita imunitného systému. Tento mechanizmus funguje zhruba do 38,5 °C.
Zámerným znížením teploty telo nestíha detoxikovať zvýšené množstvo homotoxínov.
Pri vniknutí patogénu v tele vzniká zápal a dochádza k produkcii cytokínov a iných mediátorov zápalu. Túto informáciu o zápale telo registruje v termoregulačnom centre mozgu a likviduje zápal zvýšenou teplotou. Zvýšenie teploty zabraňuje mikróbom v množení a likviduje ich – uvarí ich. Príznakmi zápalu sú opuch, sčervenanie, bolesť, zvýšená tvorba sekrétu, horúčka. Podľa homotoxikológie sa jedná o druhú fázu boja s homotoxínmi.
Potlačenie zvýšenej teploty zabraňuje telu efektívne likvidovať patogény, tie perzistujú v tele dlhšiu dobu, aj samé sú zdrojom toxínov. Potlačenie horúčky zvyšuje množstvo patogénov v organizme.
Potlačenie horúčky predlžuje infekčnosť pacienta, predlžuje trvanie choroby.
Pri vážnych infekciách môže potlačenie horúčky zvýšiť riziko úmrtia v dôsledku nesprávnych informácií, ktoré sú do mozgu dodané. Zníženie teploty tabletkou znamená, že telo neprodukuje mediátory zápalu a to znamená, že mozog dostáva nesprávnu informáciu, že problém už neexistuje. Patogény majú voľnú cestu k množeniu a produkcii toxínov.

Opakované znižovanie horúčky môže viesť k vzniku chronických zápalov – priedušiek, mandlí, stredného ucha, atď.
Znižovanie horúčky je príčinou únavy pri chorobe a dlhodobej únavy po prekonaní ochorenia.
Paracetamol poškodzuje pečeň, kyselina acetylsalicylová poškodzuje tráviaci trakt.
Ochranou pred homotoxínmi je glutationový komplex tvorený v pečeni. Glutatión sa neobnovuje, vždy sa musí vytvoriť nový. Keď sú jeho zásoby pri boji s infekciou vyčerpané, telo nie je schopné efektívne odbúravať ďalšie homotoxíny. Jeho zásoby vyčerpávajú aj deriváty paracetamolu. Predlžovaním choroby a zvýšením počtu patogénov, toxínov dochádza k rýchlejšiemu vyčerpaniu komplexu.