Aromaterapia, Fytoterapia a Apiterapia

Aromaterapia

Aromaterapia nám umožňuje spájať liečenie tela a duše. Správnym výberom silíc dokážeme udržať, podporiť a urýchliť liečebný proces, zlepšiť fyzickú, psychologickú a duševnú pohodu. Esenciálne oleje sú nástrojom jemnej terapie, napriek tomu majú silu zasiahnuť hlboko do psychiky, uvoľniť myseľ a pozdvihnúť ducha. Aromaterapia upokojuje, pomáha pri nachladnutí, astme, spríjemňuje dýchanie, uľavuje pri problémoch s tráviacim traktom, uvoľňuje, plynatosť, kŕče, bolesti brucha, artritické bolesti, pomáha eliminovať celulitídu, akné, zápalové stavy kože, osviežuje a dezinfikuje. Esenciálne oleje pôsobia vo všetkých úrovniach, môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu rovinu. Liečivé účinky dosahujeme používaním čisto prírodných esenciálnych silíc a nie je možné ich nahradiť umelými.  Najčastejším spôsobom aplikácie v našej poradni je využiť nosný olej a vmasírovať aromaolej do pokožky na konkrétne miesta podľa povahy zdravotného problému. Prenikanie esenciálnych olejov cez pokožku je rozptýlenejšie a cielenejšie.

Fytoterapia

Fytoterapia patrí k najstarším a najúčinnejším spôsobom liečby. Bylinky dodávajú telu okrem liečivých látok aj potrebné chýbajúce látky, predovšetkým niektoré vitamíny, minerály a stopové prvky. Najčastejšie ich používame v zmesiach vo forme čajovín, obkladov, tinktúr a mastí. Fytoterapiu využívame na podporu liečenia problémov aj ako prevenciu na udržanie zdravia. Je to jemnejší a pre naše telo prirodzenejší spôsob pomoci ako syntetika.

Apiterapia

Apiterapia je liečba pomocou včelích produktov aj včiel samotných. Chov včiel má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Každý pozná sladký med, propolis alebo vosk, avšak včelstvo nám dokáže poskytnúť toho omnoho viac. Zužitkovať v terapeutickej praxi je možno včeliu materskú kašičku, včelí jed, peľ, pergu, trúdi homogenát, ale dokonca aj larvy Vijačky voštinovej. Liečebne pôsobia pobyty vo včelom domčeku, kde sa inhaluje vzduch nasýtený liečivými látkami. Tento vzduch obsahuje éterické oleje, feromóny, tekuté voskové čiastočky, alkohol, slinný sekrét včiel, aerosóly z flavonoidov a propolisu, stopové prvky, enzýmy, cholín, včelami vyprodukované hormóny. Je prirodzene teplý a má vysokú vlhkosť. Látky, ktoré apiterapia využíva sa nachádzajú aj v ostatných produktoch včiel, no vo vzduchu, ktorý sa priamo inhaluje sú spomínané látky všetky, vo vysokej koncentrácii a práve preto je tento spôsob ich aplikácie často aj niekoľkonásobne účinnejší. Blahodarne pôsobia aj vibrácie produkované včelstvom. Apiterapeutické účinné látky majú vplyv na prakticky všetky choroby.