Atopický ekzém

Popis ochorenia a jeho prejavy

Atopický ekzém patrí k najčastejším kožným ochoreniam modernej doby. Objavuje sa už počas prvých týždňov života dieťatka, ale najneskôr do puberty, neskôr v dospelosti je prejavenie sa tohto ochorenie zriedkavé. Ochorenie je chronické a vyznačuje sa striedaním období pokoja a zápalov na koži. V mieste výskytu je koža zapálená, opuchnutá, na koži sa objavujú malé svrbiace pľuzgieriky, šupiny, mokvajúce ložiská. Celkovo je koža suchá, na niektorých miestach zhrubnutá a popraskaná. Koža silno svrbí, najmä vo večerných hodinách a v noci, deti sa dokážu doškrabať do krvi a následne môže dôjsť k sekundárnej infekcii. Lokalizácia prejavov sa mení s vekom. U dojčiat a batoliat býva zápal najčastejšie lokalizovaný na tvári, lícach, u väčších detí sa vyskytuje najčastejšie na lakťových a podkolenných jamkách, u dospelých postihuje predovšetkým čelo, ruky a predkolenie.

Príčina vzniku ochorenia

Klasická/alopatická medicína sa opiera o genetickú predispozíciu, výskyt ochorenia v rodine. Zároveň bol u detí s atopickým ekzémom zistený nedostatok tukov v podkožnom tkanive, tuky zohrávajú dôležitú úlohu v udržiavaní správnej ochrannej funkcie kože. Medzi najčastejšie faktory vonkajšieho prostredia vyvolávajúce zápal patria vzduchom šírené alergény (roztoče, pele, vzdušné plesne a iné) a potravinové alergény (napr. citrusy, kakao, orechy, kravské mlieko), dotykové alergény (prášky, aviváže, chemické prípravky a iné). Výsledné prejavy zhoršuje zmena počasia a iné fyzikálne podnety (mechanické dráždenie, napríklad vlneným oblečením, prehriatie organizmu). Aj keď sa koža na povrchu prelieči a nie sú viditeľné vonkajšie prejavy ochorenia, podkožné tkanivo je permanentne zapálené. Tento spiaci zápal spôsobuje vysokú náchylnosť kože na vzplanutie prejavov pri styku s alergénmi alebo inými spúšťačmi zápalových procesov. Jedným zo spúšťačov je aj stres.

Liečba podľa klasickej/alopatickej medicíny

Odporúča sa vyhýbať sa alergénu pokiaľ je to možné, sledovať zloženie potravín, premasťovať pokožku. Odporúča sa vyhýbať suchému vzduchu a náhlym zmenám teploty. Odporúča sa vyhýbať horúcej sprche, chlórovanej vode a dlhému pobytu v takejto vode. Pri výseve sa užívajú lieky na potlačenie alergických príznakov a kortikoidné maste. Liečba ja symptomatická a ochorenie zatiaľ nie je možné vyliečiť, predpokladá sa odznenie príznakov v/po puberte.

Zo skúsenosti u môjho syna boli tieto opatrenia len „z blata do kaluže“. Ľudia trpiaci kožnými chorobami majú problém s pľúcami a často aj s pečeňou, sú zanesení chemikáliami a ťažkými kovmi. Veľmi často sa vyskytuje parazitárna záťaž, nie vždy lokalizovaná len na oblasť tráviaceho traktu. Čo pečeň nedokáže odbúrať, ide von cez kožu. V prípade, že dôjde k zatlačeniu ekzému dovnútra (liečba podľa alopatickej medicíny), nasledujúcim prejavom choroby je astma.

Riešenie z pohľadu naturopata

  • Odstrániť toxíny a ťažké kovy hĺbkovou detoxikáciou
  • V prípade potreby použiť elektroherbalistické techniky, fytoterapiu
  • Posilniť imunitu, používať prírodné zvlhčovače kože a postihnuté miesta lokálne ošetrovať krémami z prírodnými liečivými látkami. Podporovať psychické zdravie.

Odporúčaná naturopatická analýza a terapia

Aké výsledky môžete očakávať?

  • Ustúpenie alergických prejavov za pár mesiacov
  • Úplné vyliečenie je možné pri dodržaní všetkých odporúčaní