Horúčka a jej význam
Užívanie liekov pokladáme za normálne. Je to pre nás už také bežné ako obuť si topánky keď ideme von. Existujú stovky, tisíce ľudí, ktorí si pri prvých príznakoch choroby resp. už zvýšenej teplote dajú acylpyrín, paralen alebo ibuprofén. Jednoducho nejaké antipyretikum, len aby človek neostal na maródke. A čo je horšie, mnoho ľudí v dobrej viere, že robia to najlepšie takto ubližujú svojím deťom. Ale určite im to pomôže? Myslíte si, že keď zaženú príznkay, choroby odoznela? Nie, a ešte viac si škodia akurát, že to nevidia. Potlačili príznaky choroby. Aká je cena za toto všetko a čo si vlastne spôsobíme jednou malou tabletkou? Premeňme si to na drobné a povedzme si čo je horúčka a aký je jej význam.
Zámerným znížením teploty telo nestíha detoxikovať zvýšené množstvo homotoxínov.
Pri vniknutí patogénu v tele vzniká zápal a dochádza k produkcii cytokínov a iných mediátorov zápalu. Túto informáciu o zápale telo registruje v termoregulačnom centre mozgu a likviduje zápal zvýšenou teplotou. Zvýšenie teploty zabraňuje mikróbom v množení a likviduje ich – uvarí ich. Príznakmi zápalu sú opuch, sčervenanie, bolesť, zvýšená tvorba sekrétu, horúčka. Podľa homotoxikológie sa jedná o druhú fázu boja s homotoxínmi.
Potlačenie zvýšenej teploty zabraňuje telu efektívne likvidovať patogény, tie perzistujú v tele dlhšiu dobu, aj samé sú zdrojom toxínov. Potlačenie horúčky zvyšuje množstvo patogénov v organizme.
Potlačenie horúčky predlžuje infekčnosť pacienta, predlžuje trvanie choroby.
Pri vážnych infekciách môže potlačenie horúčky zvýšiť riziko úmrtia v dôsledku nesprávnych informácií, ktoré sú do mozgu dodané. Zníženie teploty tabletkou znamená, že telo neprodukuje mediátory zápalu a to znamená, že mozog dostáva nesprávnu informáciu, že problém už neexistuje. Patogény majú voľnú cestu k množeniu a produkcii toxínov.
Povedzme si teda čo máme robiť.
Ak už máme horúčku, nie je potrebné umelo ju znižovať. Nie je to žiadúce pretože horúčka je pre telo napadnuté patogénmi prospešná. Pri teplote nad 39 °C použijte studený zábal alebo čaj z červených malín, ktoré majú ochladzujúci účinok a znižujú horúčku. Je možné použiť aj obklady z kapustných listov. Po zastavení množenia patogénov horúčka samovoľne ustúpi a takto unavené telo je vhodné nechať regenerovať. Človek by mal oddychovať, príjmať dostatočné množstvo tekutín, vyhýbať sa konzumácii potravy. Pri streptokokových a stafylokokových infekciách pijte harmančekový čaj. Med pridávajte do teplého, nie horúceho čaju. Vhodné je aj pitie cibuľového čaju. Po prekonaní horúčky je potrebná ľahká strava, napríklad cesnaková polievka, kurací vývar (z domácich sliepok). Na syntézu glutationu je potrebná síra, koznumujeme preto potraviny, ktoré ju obsahujú – cibuľu, cesnak, hlúboviny.
Choroba je signálom, že ste niečo zanedbali, niečo si nevšimli. Je upozornením, že potrebujete chvíľu oddychu a porozmýšľať čo spôsobilo, že ste ochoreli a organizmus si s tým nedokázal poradiť. Nebojte sa choroby. Stres a strach oslabujú telo. Dôverujte svojmu telu, dodajte mu čo potrebuje a tešte sa, že sa vám chorobu podarilo úspešne zvládnuť.
Veľa zdravia!