Kurie oká

Popis ochorenia a jeho prejavy

Kurie oká sú spôsobované ľudským papilloma vírusom, označovaný tiež skratkou HPV (herpetické vírusy). Ak sa na ne pozriete pozornejšie, zbadáte v ich strede malé čierne bodky. Tieto bodky sú vlastne zrazené krvné cievy, ktoré bradavice (kurie oko) vyživujú. K nakazeniu dochádza buď pri priamom styku s nakazenou kožou, alebo po kontakte s kúskami pokožky odtrhnutých z bradavíc. Tento druh bradavíc je nesmierne nákazlivý a bolestivý pri našľapovaní. Keďže množenie vírusu podporuje teplo a vlhko, častým miestom nákazy sú napr. verejné kúpaliská.

Príčina vzniku ochorenia

Za hlavný spúšťač sa považuje porucha imunity, užívanie liekov potláčajúcich imunitu (napr. imunosupresív pri transplantáciach a autoimunitných ochoreniach).

Liečba podľa klasickej/alopatickej medicíny

Existujú prípravky dostupné bez lekárskeho predpisu, väčšina z nich pracuje na princípe ich zmrazenia (mix dietyléteru a propánu) alebo vypálenia (kyselina saliciová). Literatúra uvádza, že tieto metódy zároveň zničia vírus, ktorý sa v bradaviciach nachádza. Avšak je množstvo ľudí, ktorí sa kurieho oka nevedia zbaviť roky alebo sa im robí opakovane. Existujú aj možnosti chirurgickej liečby, operácia zmrazením, elektrokauterizácia, liečba laserom,  kantaridínom, miquimódom, bleomycínom (látka používaná proti rakovine), cimeditín (antihistamín) a tretinoín (derivát vitamínu A používaný v niektorých prípravkoch proti akné).

Riešenie z pohľadu naturopata

  • Je potrebné odstrániť HPV vírus (resp. ho výrazne zredukovať). Opakovane len v prípade, že nedošlo k celkovému ustúpeniu problému. V prípade potreby sa navrhne riešenie na mieru.
  • Za výskyt zodpovedá nízka protivírusová imunita a oslabený okruh sleziny.

Odporúčaná naturopatická analýza a terapia

Aké výsledky môžete očakávať?

  • Ustúpenie bolestivých prejavov do niekoľkých hodín/dní. Celková regenerácia postihnutej časti prebieha zvyčajne 3 – 4 týždne (obnovenie tkanív).
  • Úplné vyliečenie je možné pri dodržaní všetkých odporúčaní.