Pásový opar – Herpes Zoster

Popis ochorenia a jeho prejavy

Herpes zoster je infekčné ochorenie na vzniku ktorého sa podieľa vírus ovčích kiahní (varicelly). Po prekonaní ovčích kiahní sa vírus skryje do nervových buniek (spinálne gangliá) a tam odpočíva až kým nepríde podnet a vírus môže znovu vzplanúť, ale už v podobe pásového oparu. Ročne u nás ochorie cca 3 200 osôb, rôznych vekových kategórií, prevažne osoby nad 45 rokov. Ochorenie môže prebiehať mierne a bez ťažkostí (väčšina mladých ľudí), ale aj komplikovane s rozvojom najčastejšie tzv. postherpetickej neuralgie (PHN, 10 – 20 % pacientov všetkých vekových skupín), sekundárnej bakteriálnej infekcie, postihnutí oka alebo ucha – tzv. Ramsay Huntov syndróm.

Príčina vzniku ochorenia

Za hlavný spúšťač sa považuje porucha najmä bunkovej imunity, stres, trauma, UV žiarenie, užívanie liekov potláčajúcich imunitu (napr. imunosupresív pri transplantáciach a autoimunitných ochoreniach).

Liečba podľa klasickej/alopatickej medicíny

Odporúča sa podávanie antivirotík (acyklovir, valacyklovir, famciklovir, brivudin) najneskôr do 72 hodín od výsevu, neskôr sa účinnosť antivirotík výrazne znižuje. U ľudí nad 50 rokov je možnosť pridať kortikoidy (napr. Prednison), ktoré zmiernia symptómy, ale neznižujú výskyt PHN. Terapia PHN zahŕňa lokálne anestetiká, nesteroidné analgetiká, tricyklické antidepresíva, neuroleptiká, ópiové analgetiká, antikonvulzíva.

Riešenie z pohľadu naturopata

Aj tu je dôležité, v ktorom štádiu človek príde. Komplikácie spôsobené PHN sa riešia dlhšie ako samotný opar. Z našich skúseností sme 1 – 3-dňový výsev oparu zvládli za týždeň vrátane komplikácií, ktoré to prinieslo.

  • Je potrebné prísť ASAP a odstrániť vírus (resp. ho výrazne zredukovať). Opakovane 2 dni po sebe, v prípade potreby a konzultáciách sa navrhne riešenie na mieru.
  • Za výskyt oparu zodpovedá nízka protivírusová imunita. Dôležité je doplnenie vitamínov skupiny B.

Odporúčaná naturopatická analýza a terapia

  • Elektroherbalizmus – terapia plazmovým generátorom
  • Posilnenie imunity

Aké výsledky môžete očakávať?

  • Ustúpenie prejavov do niekoľkých hodín/dní.
  • Úplné vyliečenie je možné pri dodržaní všetkých odporúčaní.