Toxoplazmóza

Popis choroby

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje črevná kokcídia mačkovitých šeliem – parazit Toxoplasma gondii s neobvykle širokým spektrom medzihostiteľov. Oocysty vychádzajú s trusom mačiek nesporulované a v priebehu 1 – 5 dní sporulujú. Vo voľnej prírode dokážu tieto spóry prežiť 1 rok aj viac. Toxoplazma je nebezpečná pre gravidné ženy, placentou sa môže preniesť do plodu a spôsobiť jeho poškodenie, v najzávažnejších prípadoch dochádza k potratu. Človek je pre toxoplazmu náhodným a vývojovo slepým hostiteľom. Toxoplasma gondii je známa v ovplyvňovaní správania hostiteľa.

Symptómy

80 % infekcií prebieha bezpríznakovo, ku klinickému prejavu dochádza len v približne 20 % prípadov. Príznaky v akútnej fáze pripomínajú horúčkové ochorenie s opuchom lymfatických uzlín.

Príčina

prítomnosť kokcídie Toxoplasma gondii

Liečba podľa klasickej / alopatickej medicíny

Používajú sa lieky pyrimethamin s trisulfapyrimidínom alebo so sulfadiazínom, clindamycín, spiramycín. Prevenciou je umývanie rúk po kontakte s mačkami aj po návšteve miest kde sa môžu mačky vyšpiniť ako pieskoviská a detské ihriská, umývanie zeleniny, ovocia, dostatočná tepelná úprava mäsa.

Riešenie z pohľadu naturopata

  • odstrániť kokcídie prípadne iné patogény plazmovým generátorom
  • odkysliť organizmus hĺbkovou detoxikáciou
  • posilniť imunitu

Odporúčaná naturopatická analýza a terapia

Aké výsledky môžete očakávať?

  • parazita je možné odstrániť jednorázovo až na niekoľkokrát pomocou plazmového generátora
  • odporúča sa však skontrolovať aj prítomnosť ostatných baktérií, vírusov a parazitov, úspešnosť odstraňovania závisí aj od prítomnosti iných patogénov alebo toxického odpadu v tele
  • úplné vyliečenie je možné pri dodržaní všetkých odporúčaní