Baktérie a vírusy

Streptokok

Streptokoky sú fakultatívne anaeróbne, grampozitívne mikroorganizmy. Najznámejší je Streptococcus pyogenes tradične známy ako vyvolávateľ hnisavej, ale neinvazívnej hnisavej angíny a druhým najvýznamnejším je S. pneumonie. Streptokok môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie ako reumatická horúčka, akútna glomerulonefritída, šarlach, bakteriémiu a toxický šok.

Stafylokok

Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus)
vyvoláva zápalové ochorenia krvného obehu, kože a dolných dýchacích ciest. Baktéria je všadeprítomné a najľahšie sa do organizmu dostane prostredníctvom rúk. Baktérie dlhodobo prežívajú v suchu a prachu, v zaschnutom hnise vydržia aj niekoľko týždňov. Najčastejšími miestami výskytu človeka sú sliznice nosa a kože. Po získaní stafylokoka, sa z jedinca stáva nosič. Nasledujú 3 možnosti: baktéria vyvolá infekciu, neprejaví sa, odstráni ju náš imunitný systém. Viac ako 50 % týchto baktérií je rezistentných na všetky známe antibiotiká.

Escherichia coli

E. coli je typickým symbiontom človeka, avšak pri premnožení spôsobuje problémy s trávením, infekcie močových ciest. Escherichia coli je rezistentná voči väčšine antibiotík (cefalosporíny).

Helicobacter pylori

Vyskytuje sa na sliznici žalúdka a dvanástnika, prenáša sa najčastejšie slinami pri bozkávaní, spoločným príborom, pohármi, aj orálno fekálnou cestou. Vo väčšine prípadov sa sa chová ako symbiont, ale asi u 30 % populácie spôsobuje tráviace problémy, tiež kožné ochorenia, pri premnožení vyvoláva zápaly, žalúdočné vredy, rakovinu žalúdka. Je karcinogénny.

Chlamýdie a mykoplazmy

Chlamýdie sú baktérie, ktoré sa chovajú ako parazity. Rozmnožujú sa vnútri bunky kam imunitný systém nemá prístup. Napadajú červené a biele krvinky, nereagujú na antibiotiká, nie je možné si na ne vytvoriť imunitu. Napriek tomu výrazne imunitu zaťažujú a tým oslabujú organizmus proti ostatným infekciám.

Chlamydia trachomatis 
pohlavne prenosná, pokiaľ sa nelieči, napadá maternicu, vaječníky, prostatu, močové cesty, vedie k neplodnosti. Prenáša sa pohlavným stykom, ale aj spoločným uterákom, v bazénoch. Najčastejšie symptómy sú svrbenie, výtok, bolestivosť pri pohlavnom styku, prípadne mierne krvácanie, zápal močového a pohlavného ústrojenstva, bolesti v podbrušku. 80 % infekcie prebieha bezpríznakovo.

Chlamydia pneumonie
napadá dýchacie cesty, prenáša sa kvapôčkovou infekciou.  Klasická liečba akútneho stavu je antibiotická, antibiotiká však chlamýdie potlačia do úzadia, neodstránia. Pri oslabené imunity sa začne opätovne množiť. U väčšiny populácie ostáva v latentnej forme. Najčastejšie symptómy sú kýchanie, kašeľ, škrabanie v krku, bolesti hlavy, slabosť, zvýšená únava, bolesť na hrudi.

Borélie

Borrelia burgdorferi s. l. je spirochéta, ktorá spôsobuje ochorenie lymská borelióza, prenáša ju kliešť obyčajný, Ixodes ricinus. Ochorenie sa však vyskytuje aj u ľudí, ktorí sa s kliešťom nikdy nestretli. Na Slovensku je to prevažne B. garinii, ktorá je asociovaná s neurologickými prejavmi a B. afzelii, ktorá sa manifestuje kožnými prejavmi.B. burgdorferi s. s. spôsobuje artritídu a neuroboreliózu. Vyskytujú sa aj zmiešané infekcie.

Adenovírus

Adenovírusová infekcia je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje adenovírus a postihuje dýchacie cesty. Adenovírusy zapríčiňujú zhruba každé desiate ochorenie respiračného charakteru u detí a práve u malých detí ide o častejšie ochorenie ako u dospelých. Je to aj sezónne ochorenie typické najmä pre zimné mesiace alebo pre skoré leto, či skorú chladnejšiu jar. Často sa vyskytuje ako symbiont parazitov.